babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 32.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Szia Anya! Már 42–43 centi hosszú vagyok, és 1700–1900 gramm körül mozgok – pont akkora, mint egy nagyobb ananász! A helyem már tényleg szűkös kezd lenni, de ez nem baj – így közelebb vagyok hozzád. Még mindig sokat mozgok, csak most már kevesebb helyem van lendületes rugásokra. Inkább nyújtózom, feszítek, vagy oldalra fordulok. A mozgásom így is fontos, és azt jelzi, hogy jól érzem magam.

 

 

32. hét - Baba

 

A csontjaim egyre szilárdabbak, a bőröm kisimult, és egyre több zsírt raktározok – így készülök fel a kinti világra. A légzésem gyakorlása is folytatódik – persze még mindig csak magzatvízzel. A körmeim már teljes hosszúságúak, és a hajam is növekedésnek indult! Ha most megszületnék, már jó eséllyel életben maradnék, de még szükségem van rád, hogy tökéletesen felkészüljek a világra.

 

Egyre több időt töltök alvással – az alvási ciklusom szabályosabbá válik, és a REM-alvás is aktív. Már álmodhatok is – talán arról, ahogy együtt vagyunk, vagy a hangodról, amit annyira szeretek. Ha megnyugszol, én is megnyugszom. Ez a kapcsolatunk kulcsa – már most.

 

Biológiai háttér 

 

A magzat hossza meghaladja a 43 cm-t, súlya 1800–1900 gramm körül van. A csontozat mineralizációja előrehaladott, a koponya még rugalmas marad. A zsírpárnák növekedésével a hőszabályozás fejlődik. Az idegrendszer komplexitása nő, a reflexek érettek, a baba reagál hangokra, fényre, érintésre. A magzatvíz mennyisége csökken, a mozgások jellege megváltozik.

 

Tipp a hétre

 

Próbáljatok nevet választani! A kutatások szerint a név többszöri kimondása a pocakban erősíti a baba és a név közötti kapcsolatot – én már hallom, ha hívsz.

 

32. hét – Mama

 

A harmadik trimeszter közepén jársz – már csak nyolc hét van hátra! A pocakod jelentősen megnőtt, és most már érezheted, ahogy a baba mozgásai megváltoznak: nem feltétlenül kevesebb, csak más típusú – inkább feszítések, lassabb elfordulások. A baba gyakran a bordáid alá nyomhat, ami kellemetlen lehet, és a légzésed is nehezebbé válhat. Egyre gyakoribb lehet az álmatlanság, a nyugtalan alvás, a hátfájás, a medencetáji feszülés. A hormonális hatások miatt érzékenyebbé válhatsz érzelmileg is. Fontos, hogy naponta legalább egyszer pihenj, és figyelj a tested jelzéseire. A keringés támogatására segíthet a napi séta, jóga, vízi torna, lábtartás megemelése.

 

Ez az időszak ideális arra is, hogy a babakelengye utolsó elemeit beszerezzétek. Különösen fontos most a babakocsi kiválasztása – nézzétek meg együtt, legyen stabil, jól kezelhető, és megfeleljen a terepviszonyoknak. Gondolkodjatok el azon is, hogyan fogtok hazamenni a kórházból – az autós hordozót már most próbáljátok be. A névválasztás most különösen aktuális – ha még nem döntöttetek, érdemes listát írni, és hangosan kimondani a neveket, hogy „illeszkednek-e”. Egyesek már most a választott néven szólítják a babát – így a kötődés is mélyül.

 

Tipp a hétre

 

Írj listát a kórházi csomagról – ne hagyd az utolsó pillanatra. Szerepeljen benne a saját ruhád, baba holmija, iratok, töltő, első pelenkák, és persze néhány olyan apróság, ami neked is biztonságot ad majd.

 

Ajánlott teendők:

 

  • Készülj a szülésre testben és lélekben is: Most már egyre többet gondolsz a nagy napra – és ez természetes. Ha még nem tetted, vegyél részt egy szülésfelkészítő tanfolyamon (online vagy személyes formában). Itt megtudhatod, mikor kell bemenni a kórházba, hogyan zajlik a vajúdás, milyen testhelyzetek segítenek a szülés során, és hogyan ismerhetők fel a vajúdás jelei.
  • Véglegesítsd a szülési tervedet: Egyeztesd az elképzeléseidet a választott orvossal/szülésznővel. Fontos, hogy tisztában legyél a lehetőségeiddel: apás szülés, fájdalomcsillapítási módok, aranyóra, köldökzsinór elvágása stb.
  • Készülj a szülés időpontjának körüli forgatókönyvre: Gondold végig, ki visz be a kórházba, ki vigyáz a nagyobb gyermekre (ha van), mikor és hogyan értesíted a dúlát vagy az apát, ha indul a szülés. Töltsd fel a telefonodat, készíts össze vészcsomagot az autóba is.
  • Tartsd fenn a könnyű testmozgást: A napi séta, labdán ülés, kismamatorna továbbra is javasolt – segíti a keringést, csökkenti a derékfájdalmat és javítja a közérzetet.
  • Válassz szoptatási segédeszközöket, ha szükséges: Ha lapos vagy befelé forduló a mellbimbód, beszélj szakemberrel, hogy szükséged lehet-e bimbóformázóra, és mikor érdemes elkezdeni. Érdemes már most beszerezni melltartóbetétet, lanolint, kézi mellszívót – ha szükség lenne rá az első napokban.
  • Intézd el a babaápolási utolsó beszerzéseket: Textilpelenkák, popsitörlő, popsikrém, babafürdető, hőmérő, digitális mérleg – most még kényelmesebb intézni, mint a szülés után.


🔬 Vizsgálatok és gondozás 

 

Kötelező (állami) vizsgálatok

 

MÁSODIK kötelező ultrahang (30–32. hét között):

  • A magzat fejlődésének értékelése (súly, méretek, arányosság)
  • A méhlepény elhelyezkedése és érettsége
  • Magzatvíz mennyisége
  • A baba mozgása és pulzusszáma
  • Áramlásvizsgálat (köldökzsinór, agyi, méhartéria Doppler, ha szükséges)

 

Védőnői gondozás

  • Testsúly, vérnyomás, vizelet (cukor, fehérje), bokaödéma
  • Méhmagasság és magzat szívhangjának figyelése
  • Kockázati tényezők követése a kiskönyvben
  • CTG vizsgálat (ha már javasolt): A legtöbb helyen a 36. héttől rendszeres, de ha panasz (kevesebb mozgás, fájások) vagy kockázat van, már most is bevezetik.

 

📌 Fontos megjegyzés: A információk kizárólag tájékoztató és edukációs célt szolgálnak, nem helyettesítik a személyre szabott orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. Minden esetben javasolt szülész-nőgyógyásszal, háziorvossal vagy védőnővel konzultálni az egyéni egészségi állapot alapján. Az ismertetett vizsgálatok közül több opcionális lehet, vagy csak bizonyos esetekben indokolt – különösen, ha már korábban elvégezték őket. Ezek ismétlése kizárólag orvosi javaslat alapján történjen. A leírtak nem minősülnek sem diagnózisnak, sem terápiás javaslatnak, és nem tekinthetők hivatalos egészségügyi ellátásnak. A tartalmak alapján meghozott egyéni döntések következményeiért – beleértve az egészségügyi kockázatokat vagy esetleges elmulasztott kezeléseket nem vállalunk felelősséget.

Ajánló

Ismerd meg a gyakori okokat!
Terhességi hét: 35.
Terhességi hét: 12.

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

Az bukkan fel az életedben, akire elég érett vagy, aki most a legtöbbet tud segíteni neked, és akinek te is a legtöbbet tudsz adni, akivel a leginkább passzoltok egymáshoz. Adok-kapok kapcsolat az egész, de mégis van valami olyan mélysége, hogy akár az egész életedet végigkövetheti.

- Oravecz Nóra -

A legjobb baba ajándék!