babamamatudakozo.hu - kezdőlap kattints a részletekért babamamatudakozo.hu - regisztráció

Terhességi hét: 20.

2025-01-01

Szia! Belépsz vagy Regisztrálsz?

Szia Anya! Ma mérföldkőhöz érkeztünk – már a terhesség felénél járunk! Már majdnem 16–17 centiméter hosszú vagyok, és akár 250–300 gramm is lehetek – olyan, mint egy banán! A testem egyre inkább kisbabára hasonlít, és én is egyre többet mozgolódom. Néha rúgok, néha csak forgolódok, de néha hosszasan elpihenek. Már kialakulóban van a saját kis ritmusom.

 

 

20. hét - Baba

 

A végtagjaim erősek és mozgékonyak, az izmaim fejlődnek, és már képes vagyok az arcomat is fintorítani – mosolygok, grimaszolok. A bőröm még vékony és áttetsző, de folyamatosan vastagszik. A szívem percenként 140 körül ver, és az orvos már biztosan jól hallja a hangját ultrahangon vagy doppleren keresztül.

 

A magzatvízben lubickolva nyelni, szopni és lélegezni gyakorlok – mindez előkészíti a testem a kinti világra. A tüdőm hörgőcskéi már kialakultak, bár még nem lélegzem levegőt. A belső fülem fejlődése miatt már az egyensúlyérzékem is működik – érzem, ha fordulsz vagy mozogsz.

 

Biológiai háttér

 

A magzat ebben a hétben már eléri a 16–17 cm-t ülőmagasságban, és súlya 250–300 gramm körül mozog. A magzatvíz mennyisége növekszik, amely lehetővé teszi a mozgások gyakorlását és a hangok terjedését. A baba ízlelőbimbói már aktívak, és a magzatvíz ízét is érzékeli.

 

A bőr pigmentálódása megindul, és a test teljes egészében finom lanugo szőrzet borítja. A fogcsírák is kialakulnak, és a csontozat szilárdulása folyamatos. A magzat gyakran és rendszeresen mozog, mozgásai célzottabbak, reflektív válaszokat is mutat a külső ingerekre (pl. hang, fény, érintés).

  

Tipp a hétre

 

Simogasd meg a hasad, ha nyugalomban vagy – én már érzem az érintésed, és ez megerősíti a kettőnk közötti kapcsolatot.

 

20. hét – Mama

 

Gratulálok, elérted a terhesség felét! A hasad már gömbölyödik, a méhed a köldök magasságában van. Egyre többször és egyre határozottabban érzed a baba mozgását – ez az egyik legszebb visszajelzés arról, hogy odabent minden rendben van. Ha még mindig nem érzed, néhány héten belül biztosan megérkezik az első „kopogás”.

 

A súlygyarapodás most látványosabbá válhat. A hormonális változások miatt fokozott éhségérzet, emésztési zavarok, székrekedés, visszerek vagy aranyér is jelentkezhet. A bőrödön apró nyújtási csíkok (striák) is megjelenhetnek – a megfelelő hidratálás most különösen fontos. A keringési rendszer terhelése miatt fokozódhat az izzadás, a szívdobogásérzet, vagy néha a légszomj is.

 

Ez a hét remek alkalom arra, hogy átnézd a következő időszak vizsgálatait. Már most bejelentkezhetsz a 24–28. hét közötti cukorterheléses vizsgálatra (OGTT), és érdemes átgondolni, milyen szülési helyszínt választanál, illetve szeretnél-e szülésznőt, dúlát. Magánrendelésen akár most is kérhetsz egy 4D ultrahangot, amely nem csak élmény, hanem a kötődést is erősíti.

 

Tipp a hétre

 

Vezess mozgásnaplót – mikor, milyen erősen érzed a baba mozgását. Ez segít megismerni a ritmusát és időben észrevenni, ha változás történik.

 

Ajánlott teendők a 20. héten:

  • Rögzítsd a baba mozgásait – írd le, mikor érzed a legtöbbet.
  • Kezdj rendszeres testmozgásba (jóga, úszás, séta) – ha nincs ellenjavallat.
  • Kezdhetsz babakelengyét beszerezni – néhány alapszett már most jól jöhet.
  • Kérdezd meg védőnődet a 24–28. heti OGTT-ről, és időzítsd a vizsgálatot.

 

🔬 Vizsgálatok és gondozás 

 

Félidős genetikai ultrahang (ha eddig nem történt meg): a szervek, végtagok, köldökzsinór, méhlepény, magzatvíz vizsgálata.

 

Védőnői ellenőrzés: súly, vérnyomás, vizelet, méhmagasság mérése.

 

Magánrendelésen elérhető vizsgálatok és lehetőségek: 4D élményultrahang (fotó, videó), babamozi + fejlődési paraméterek részletes értékelése, táplálkozási tanácsadás, pszichológiai konzultáció, dúla vagy szülésznő választása – személyes találkozóval.

 

Kiegészítők: magnézium (méhösszehúzódások megelőzésére), vas, folsav, omega-3 – egyéni javaslat szerint.

 

Hasznos tipp: Ha gyakori lábgörcsöket tapasztalsz, az lehet a magnéziumhiány jele. Érdemes konzultálni orvosoddal a megfelelő pótlásról.

 

📌 Fontos megjegyzés: A információk kizárólag tájékoztató és edukációs célt szolgálnak, nem helyettesítik a személyre szabott orvosi tanácsadást, diagnózist vagy kezelést. Minden esetben javasolt szülész-nőgyógyásszal, háziorvossal vagy védőnővel konzultálni az egyéni egészségi állapot alapján. Az ismertetett vizsgálatok közül több opcionális lehet, vagy csak bizonyos esetekben indokolt – különösen, ha már korábban elvégezték őket. Ezek ismétlése kizárólag orvosi javaslat alapján történjen. A leírtak nem minősülnek sem diagnózisnak, sem terápiás javaslatnak, és nem tekinthetők hivatalos egészségügyi ellátásnak. A tartalmak alapján meghozott egyéni döntések következményeiért – beleértve az egészségügyi kockázatokat vagy esetleges elmulasztott kezeléseket nem vállalunk felelősséget.

Ajánló

Terhességi hét: 5.
Ezeket tedd, ha itt az idő a csemetéhez.
Terhességi hét: 15.

GYORSKERESŐ

mom ON board

1

babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő

2

babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő

Napi

Csak egy dolgod van az életben: azt csinálni, amiben hiszel. Ha erre képes vagy, kitartóan, határozottan, nem feladva, akkor nem lesz gond. (...) Akinek menni kell és megy, az nem néz oldalra, csak az utat figyeli, mert megtanulta, hogy csak az számít.

- Oravecz Nóra -

A legjobb baba ajándék!